Browsed by
Month: November 2010

MUP ogłasza wybory gospodarza kolejnego mundialu

MUP ogłasza wybory gospodarza kolejnego mundialu

Prezydent MUP w specjalnym komunikacie skierowanym do delegatów federacji piłkarskich zrzeszonych w organizacji przedstawił harmonogram i warunki procedury konkursowej, w drodze której wyłoniony zostanie organizator kolejnego mundialu.

Zgodnie z komunikatem, oferty konkursowe można składać na forum MUP przez trzy kolejne tygodnie. Ostateczny termin upływa 6 grudnia. Wyboru gospodarza turnieju dokona Rada Delegatów MUP, w skład której wchodzą przedstawiciele siedemnastu federacji piłkarskich polskich państw wirtualnych.

Oferty konkursowe powinny zostać zredagowane w oparciu o szczegółowe wytyczne przedstawione w wydanym przed dwoma dniami Rozporządzeniu Prezydenta MUP. W świetle art. 2 wspomnianego dokumentu, poprawnie skonstruowany wniosek powinien zawierać następujące informacje:

  • pismo przewodnie, zawierające zwięzły opis kandydatury;
  • proponowany model (format) organizacji rozgrywek;
  • wstępny terminarz i harmonogram v-mundialu, ze szczególnym uwzględnieniem opisu ceremonii otwarcia i zamknięcia turnieju, wskazania lokalizacji poszczególnych gier i imprez towarzyszących;
  • adres internetowy witryny v-mundialu;
  • logo v-mundialu.

Gospodarzem poprzedniego mundialu była Rzeczpospolita Sclavinii i Trizondalu. W zgodnej opinii komentatorów turniej w RSiT przyczynił się do popularyzacji rozgrywek piłkarskich w polskim mikroświecie. Kolejna impreza odbędzie się prawdopodobnie na przełomie stycznia i lutego. Gdzie? Tego dowiemy się za miesiąc. Wszystko jednak wskazuje na to, że wspólną kandydaturę przedstawią federacje z Al Rajn i Zjednoczonych Emiratów Chattycji i Shanii, o czym donosi redaktor Karim at-Taziz we wtorkowym wydaniu „Dar Al-Hayat”.

Surmenia wraca do MUP. Następna będzie Nordia?

Surmenia wraca do MUP. Następna będzie Nordia?

Wczoraj w godzinach popołudniowych wizytę w siedzibie Mikroświatowej Unii Piłkarskiej złożył JKM Paulos Petrosigos. Jako tymczasowy prezes surmeńskiego związku piłki nożnej złożył formalny wniosek akcesyjny. Wszystko wskazuje zatem na to, że Surmeńska Podosfera, jaką swoją federację nazwali rodacy Paulosa Petrosigosa, wraca na łono mikroświatowej rodziny piłkarskiej. Tym samym Surmenia kończy trwający blisko 18 miesięcy rozbrat z organizacją.

Królestwo Surmeńskie posiada obecnie trzy aktywne kluby piłkarskie. Cała trójka obecna jest w rozgrywkach Ligi Królewskiej. Obok JKM Paulosa Petrosigosa, który prowadzi drużynę Królewskiego Klubu Sportowego Polemistis Kaharonea, wśród uczestników Ligi znajdziemy Archonta (premiera) Timoteosa Stefanosigosa – trenera drużyny OKS Hermes Surma – oraz wicekróla Victorjosa de Zeppa, szkoleniowca Gniazda Zawarii.

Kierownictwo MUP czyni starania o powrót innych „starych znajomych”. Możliwe, że w niedalekiej przyszłości szeregi mikroświatowej federacji piłkarskich zasilą koledzy z Wolnej Republiki Morvan i Królestwa Skarlandu. Natomiast więcej niż pewny jest bliski akces Królestwa Nordii – kolejnej mikronacji, która do budowy rodzimej potęgi futbolowej rozpoczęła od udziału w rozgrywkach Ligi Królewskiej. Poddani JKM Einara I posiadają w Lidze dwa kluby.  Dokładnie tyle, ile wymaga od nowych członków Statut MUP. Na nordyjskim forum trwa właśnie dyskusja w sprawie obsady stanowiska prezesa rodzimej federacji. Funkcja ta zostanie prawdopodobnie powierzona Oddowi Iversenowi, trenerowi Vikinga Nordheim.

Kto będzie następny?

MUP: nowe rozdanie

MUP: nowe rozdanie

W pierwszych dniach listopada delegaci Mikroświatowej Unii Piłkarskiej wyłonili ze swego grona nowe władze. Następcą Marcina Sokołowicza na stanowisku Prezydenta organizacji został Jacques de Brolle, redaktor „Długiego Sezonu” i trener dreamlandzkiej drużyny narodowej. Z kolej w skład stojącej na straży praworządności Rady Rewizyjnej weszli Timios Kiechajas (Sarmacja), Marcin Sokołowicz (RSiT) i Mateusz Walczak (Scholandia). Ten ostatni pełni również funkcję Wiceprezydenta. Kadencja nowego kierownictwa MUP zakończy się za trzy miesiące.

Nowe władze MUP rozpoczynają swoją prace w obliczu częściowego paraliżu Rady Delegatów – serca organizacji i najwyższej władzy uchwałodawczej. Stało się już pewną tradycją, że blisko połowa członków Rady pozostaje w stanie niepokojącego uśpienia, od czasu do czasu przerywanego kolejnym monitem lub apelem kolegów z innych federacji. Nic tedy dziwnego, że kadencja nowych władz MUP rozpoczęła się od szerokiej akcji weryfikacji aktywności jej członków. Wiele wskazuje na to, że zakończonej przynajmniej częściowym powodzeniem, choć na pierwsze efekty akcji wybudzania z przedwczesnego zimowego snu trzeba będzie jeszcze poczekać.

Priorytetowym zadaniem stojącym przed obecnym kierownictwem MUP jest wybór organizatora kolejnego mundialu. Kolejnym krokiem  powinna być kompleksowa reforma funkcjonowania MUP w jej wymiarach prawnym i instytucjonalnym. Nie brakuje głosów nawołujących do wykluczenia najmniej aktywnych federacji. Zwraca się również uwagę na fakt, iż w przypadku niektórych członków można  już mówić o zaniku struktur państwowych (Natania, Arctiq). Nie sposób nie zwrócić uwagi, że bolączki MUP do złudzenia przypominają tradycyjne problemy Organizacji Polskich Mikronacji.

Nowy Prezydent rozpoczął pracę od wizyty na forach dyskusyjnych państw zrzeszonych w MUP, jak również w państwach stanowiących potencjalnych członków organizacji. W ostatnich dniach Jacques de Brolle gościł m.in. w Skarlandzie, Nordii, Surmenii, Francji, Natanii, Morvanie i Al Rajn. Przeważają głosy poparcia dla idei reformy MUP, choć nie brakuje oczywiście barwnych wypowiedzi sceptyków: „Odkąd tylko pamiętam w MUP był syf i nic na lepsze się nie zmieni!” – podkreślił znany z dosadnych sformułowań Dżalal bin Sezer, mieszkaniec Federacji Al Rajn i były Prezes SAR Camel League. Zobaczymy, co przyniesie przyszłość.