MUP: nowe rozdanie

MUP: nowe rozdanie

W pierwszych dniach listopada delegaci Mikroświatowej Unii Piłkarskiej wyłonili ze swego grona nowe władze. Następcą Marcina Sokołowicza na stanowisku Prezydenta organizacji został Jacques de Brolle, redaktor „Długiego Sezonu” i trener dreamlandzkiej drużyny narodowej. Z kolej w skład stojącej na straży praworządności Rady Rewizyjnej weszli Timios Kiechajas (Sarmacja), Marcin Sokołowicz (RSiT) i Mateusz Walczak (Scholandia). Ten ostatni pełni również funkcję Wiceprezydenta. Kadencja nowego kierownictwa MUP zakończy się za trzy miesiące.

Nowe władze MUP rozpoczynają swoją prace w obliczu częściowego paraliżu Rady Delegatów – serca organizacji i najwyższej władzy uchwałodawczej. Stało się już pewną tradycją, że blisko połowa członków Rady pozostaje w stanie niepokojącego uśpienia, od czasu do czasu przerywanego kolejnym monitem lub apelem kolegów z innych federacji. Nic tedy dziwnego, że kadencja nowych władz MUP rozpoczęła się od szerokiej akcji weryfikacji aktywności jej członków. Wiele wskazuje na to, że zakończonej przynajmniej częściowym powodzeniem, choć na pierwsze efekty akcji wybudzania z przedwczesnego zimowego snu trzeba będzie jeszcze poczekać.

Priorytetowym zadaniem stojącym przed obecnym kierownictwem MUP jest wybór organizatora kolejnego mundialu. Kolejnym krokiem  powinna być kompleksowa reforma funkcjonowania MUP w jej wymiarach prawnym i instytucjonalnym. Nie brakuje głosów nawołujących do wykluczenia najmniej aktywnych federacji. Zwraca się również uwagę na fakt, iż w przypadku niektórych członków można  już mówić o zaniku struktur państwowych (Natania, Arctiq). Nie sposób nie zwrócić uwagi, że bolączki MUP do złudzenia przypominają tradycyjne problemy Organizacji Polskich Mikronacji.

Nowy Prezydent rozpoczął pracę od wizyty na forach dyskusyjnych państw zrzeszonych w MUP, jak również w państwach stanowiących potencjalnych członków organizacji. W ostatnich dniach Jacques de Brolle gościł m.in. w Skarlandzie, Nordii, Surmenii, Francji, Natanii, Morvanie i Al Rajn. Przeważają głosy poparcia dla idei reformy MUP, choć nie brakuje oczywiście barwnych wypowiedzi sceptyków: „Odkąd tylko pamiętam w MUP był syf i nic na lepsze się nie zmieni!” – podkreślił znany z dosadnych sformułowań Dżalal bin Sezer, mieszkaniec Federacji Al Rajn i były Prezes SAR Camel League. Zobaczymy, co przyniesie przyszłość. 

Comments are closed.