Browsed by
Month: April 2015

#1 Za kulisami… Wyznania byłych prezydentów

#1 Za kulisami… Wyznania byłych prezydentów

Moi drodzy,

miałam przyjemność gościć w „salonie” MUP dwóch Prezydentów: Jacka do Nascimento oraz Siergiusza Asketila. Obydwaj Panowie nadal aktywnie działają w Unii, jako Delegaci Główni swoich Federacji. O czy udało nam się porozmawiać? Zachęcam do lektury.

projjj — kopia

tekst

 

Jacku, Siergiuszu,

dziękuję Wam za poświęcony czas!

 

Chcesz przeprowadzić z kimś rozmowę? A może chcesz być gościem jednej z nich? Masz temat, który chciałbyś poruszyć? Czekam na Ciebie ;-) 

#4 Z boiska… Kolejne przetasowania w dywizjach!

#4 Z boiska… Kolejne przetasowania w dywizjach!

Pierwsza zasada trenera to ustawić taktykę. Dobrać skład. Rozpracować przeciwnika. Ograniczać zagrożenie. Kolejna, czwarta już kolejka przyniosła swoistą porcję przetasowań.

 

1 liga mikroświatowa

tab1

Zacznijmy od „meczu na szczycie”. Wygrana 5:1 Sułtanatu Al Rajn nad Chattycją i Shanią pozwoliła mu na tytuł lidera. ChiS spadła na drugie.

Kolejne pozycje to Elderland, Sarmacja i Królestwo Bantu. Wspinają się ku górze, czyżby znalazły środek przeciwbólowy na wcześniejsze porażki?

Czasami nie można ograniczyć zagrożenia. Czasami jest tak źle, że potrzeba radykalnych środków. Przekonują się o tym: Kalifat Al-Farun, La Palma oraz Pięciopolska.  Te trzy drużyny są w strefie spadkowej. Trenerzy muszą uderzyć, obrać inne metody.

 

2 liga mikroświatowa

tab2

Czołówkę dywizji obstawiają debiutanci. Parlandia, Teutonia, Samban Zachodni – piłkarze pod czujnym okiem trenerów uwierzyli w swoją szansę.

Dalsze pozycje należą do Trizondalu, Bialenii i Surmenii – po przegranych w tej kolejce tracą swoje lokaty.

Dreamland i Sclavinia wzbijają się w górę. Czy stworzą realne zagrożenie?

Wbrew zdrowemu rozsądkowi Baridas zalicza kolejne porażki. Na przedostatnim miejscu w tabeli wzbudza mieszane odczucia.

 

Tak naprawdę przed nami jeszcze dużo czasu. Drużyny narażone są na kolejne urazy. Nie wiadomo, jak wszystko się potoczy, dopóki sytuacja się nie zatrzyma. Dopiero wtedy można zbilansować i ocenić, czy ryzyko nie było zbyt duże.

To nic nie ułatwia. Ale to jedyne wyjście.

 

#3 Z boiska… Faworyci spadają, co się dzieje?

#3 Z boiska… Faworyci spadają, co się dzieje?

Zapraszam na kolejny skrót wydarzeń z niedzielnej kolejki. Co nas zaskoczyło?

Na początek 1. liga.

Dwa pierwsze miejsca podium okupują drużyny z Al Rajnu. Piłkarze z obu tych drużyn zdobyli dziś 3 bramki, odnieśli zwycięstwo.  Dużym zaskoczeniem może okazać się wysoka wygrana Elderlandu nad Pięciopolską, mianowicie 5:1.

Gwałtownie spada Sarmacja, VRP, Bantu, Al – Farun… Czy trenerzy znajdą wyjście z sytuacji?

 1. liga

Parlandia prowadzi! Już teraz można powiedzieć, że drużyna ta jest niekwestionowanym zaskoczeniem sezonu. Swoje sukcesy odnosi również drużyna z Surmenii – czy wreszcie przełamie złą passę? Trenerka nie ukrywa swojej radości.

Spadek zanotował Baridas, Samban Zachodni, Dreamland i Sclavinia – faworyci zawodzą.

#2 Z boiska… Paradoksalne podium 2. ligi!

#2 Z boiska… Paradoksalne podium 2. ligi!

Ach, co to były za mecze! Po analizie wyników 2. kolejki Ligi Mikroświatowej, można stwierdzić, że sytuacja w 1. dywizji przebiega ruchem nieuporządkowanym. Druga dywizja zaś jest jej przeciwieństwem – tu wyniki rozłożyły się proporcjonalnie do tych z pierwszej kolejki.

 

I Liga Mikroświatowa

 

Awans z trzeciego na pierwsze miejsce zaliczyła Chattycja i Shania. Pokonanie Wandystanu 5:3 pozwoliło jej na ten skok. Wandystan dzięki tej porażce spadł dwie lokaty niżej.

Na drugim miejscu zagościła Pięciopolska. Piłkarze pod okiem Ozzy’ego Washburna, który notabene został  wybrany trenerem kolejki, odnieśli zwycięstwo nad La Palmą (3:0). Palmowcy najwidoczniej tego dnia mieli pecha, oprócz trzech straconych bramek, wyszli z trzema żółtymi kartkami.

Trzecią lokatę zajmuje Kalifat Al Farun. Przegrana 3 do 2 w meczu z Sarmacją spowodowała spadek z pozycji lidera. Sarmaci prowadzili w większej części spotkania, piłkarze z Kalifatu pod koniec meczu zaczęli wyrównywać straty, jednak były one zbyt duże. Tym samym Sarmacja powędrowała na czwartą pozycję.

Piąte miejsce należy do Sułtanatu Al-Rajn. To był jeden z najciekawszych meczy! Tak naprawdę, padło 10 goli, jednak sędzia nie uznał jednego. Piłkarze z Al Rajnu wygrali 5:4. Tym oto sposobem Elderland spadł… na ostatnie miejsce. Przed nim trudny mecz z VRP, czy zdoła udźwignąć się z 9. pozycji?

 

2 Liga Mikroświatowa

Niewiele tu się zmieniło od ostatniej kolejki. Jedynie dwie drużyny zamieniły się miejscami.

Tak więc pozycję lidera nadal znajduje się Baridas. Zawdzięcza to wyłącznie wysokiemu zwycięstwu w poprzednim meczu, wczorajszego wieczoru uległ Parlandii 2:1. Parlandia dzięki temu awansowała na 4 miejsce. Prowadziła w całym meczu, Baridas swoją jedyną bramkę popełnił w… 86 minucie! Czy najmłodsza drużyna okaże się równie groźna w następnych tygodniach?

Wiceliderem wziąć pozostaje Królestwo Teutonii. Trzyma się na swojej pozycji mimo przegranego 1:0 z Dreamlandem.To nie był szczęśliwy mecz dla Teutończyków, wyszli z dwoma żółtymi kartkami i dwoma kontuzjowanymi zawodnikami.

Ostatnie miejsce na podium zajmuje Trizondal. Również… pomimo porażki 3:0 z Surmenią. „Zaskoczony? Łatwej przeprawy nie było”, zapytała Sylvana Koppa, trenerka piłkarzy z Surmenii, którzy uplasowali się na siódmej lokacie.

Miejsce 7 i 8 zajmują kolejno: Sclavinia i Bialenia. Tak się składa, że drużyny te spotkały się również na boisku. Spotkanie zakończyło się remisem 1:1. Mecz pełen emocji, gdyż Sclavińczycy wyrównali w dosłownie ostatnich minutach meczu.

#1 Z boiska… Pierwsza kolejka za nami!

#1 Z boiska… Pierwsza kolejka za nami!

Pierwsza kolejka za nami. Osiem meczy, w tym jeden remis. Z czym mieliśmy do czynienia? Powtórka z finałowego meczu V-Mundialu w Republice Palmowej, zakończona zgoła inaczej. Bratobójczy pojedynek Rajńskich drużyn. Debiut Bialenii. Zapraszam teraz do przeniesienia się na boiska i prześledzenia poczynań piłkarzy.

Kalifat Al-Farun  3 – 1  Królestwo Elderlandu

Pierwszy gol dla Kalifatu padł już w pierwszej minucie. Pozornie środek meczu należał do Elderlandu: bramka w 20. minucie, ostra gra przypłacona żółtą kartką. Wisienką na torcie Al-Farun były w bramki: w 91. i 93. minucie. Przewaga punktowa pozwoliła drużynie na objęcie prowadzenia w dywizji.

„Nie dla nas jest porażki smak,

Nie dla nas forma zła!

Na cały głos śpiewajmy tak –

– do boju Kalifat Al-Farun!”

Usman Dahlan, Delegat Główny Kalifatu, komentarz po meczu

 

 

Wandystan  1 – 0  Sarmacja

W szranki stanęła para finałowa ostatniego V-Mundialu. W porównaniu do tamtego, pamiętnego meczu, dzisiejszy miał zgoła inny charakter. Wandystan zaliczył bramkę w 5. minucie. Reszta spotkania z wandejskiej strony przebiegła dosyć leniwie. Sarmacja zdobyła 3 żółte kartki, jeden z obrońców został kontuzjowany i wykluczony z gry na cały tydzień.

 

Chattycja i Shania  3 – 3  Królestwo Bantu

Jedyne spotkanie w całej kolejce zakończone remisem. Oraz, jak dotąd, rekord pod względem największej ilości bramek w jednym meczu. Co ciekawe, drużyny na zmianę wymieniały się golami. Wyglądało to tak: 9. minuta – strzela Chattycja i Shania, 20. minuta – gol dla Bantu, 53. minuta – aktywacja ChiS, 60. minuta – wyrównanie; 67. minuta – znów ChiS, 71. minuta – kończy Bantu.

 

La Palma  3 – 1  Sułtanat Al Rajn

Trener La Palmy w tej kolejce najlepiej dobrał taktykę. La Palma miała 10 szans na zdobycie gola, wykorzystała tylko trzy. Pora popracować nad skutecznością. Trener Sułtanatu z formacją 4-4-2 zdecydowanie postawił nacisk na strzały z dystansu.

Mecz ten był wyjątkowo pechowy, jeśli chodzi o kontuzje. Wykluczył z gry na 9 dni Rajńskiego napastnika oraz obrońcę i pomocnika z La Palmy (jednego na 3, drugiego na 8 dni).

 

Trizondal  4 – 0  Sclavinia

To był bardzo szczątkowy mecz dla Sclavinii. Grając formacją 4-4-2 nie stworzyła żadnej groźnej sytuacji. Wprost przeciwnie zachowali się piłkarze z Trizondalu – gole padały kolejno w 9, 35, 57, 67. minucie.

 

Królestwo Teutoni  4 – 0  Królestwo Surmeńskie

Zdawać by się mogło, że Surmenia, która od lat uczestniczy w rozgrywkach MUP, bezproblemowo poradzi sobie z Teutonią, która jest jednym z najświeższych nabytków. Ten mecz obalił stereotyp, teutońscy piłkarze pokazali klasę. Pierwszy gol padł w 1. minucie, ostatni w 80.

 

Dreamland  0 – 1  Samban Zachodni

Kolejny raz mamy do czynienia z sytuacją paradoksalną. Debiutujący niedawno Samban pokazał swoją skuteczność. Pomimo mniejszego procenta posiadania piłki, miał zdecydowanie więcej szans. Gol w 76. minucie dał mu zwycięstwo, trenerowi zaś tytuł menedżera kolejki.

 

Baridas  5 – 0  Republika Bialenii

To był pierwszy mecz piłkarz z Bialenii. Zapewne chcieliby już o nim zapomnieć. Baridas, który uważany jest za lidera dywizji, zdeklasował młodszych kolegów. Z 11 szans wykorzystał 5. Przez większość czasu był też przy piłce. Bialeńczycy, początki zawsze bywają trudne! Trzymamy kciuki za dalsze sukcesy!

MUP na piątym biegu!

MUP na piątym biegu!

Prace w MUP w ostatnim okresie  prawie jak na piątym biegu! Poniżej krótki wyciąg z wprowadzonym ostatnio zmian.

 

# Kalendarz rozgrywek

Wspólnymi siłami udało się wypracować stały kalendarz rozgrywek na najbliższy okres czasu.

Tak będą wyglądać najbliższe miesiące:

 • 19 kwietnia – 21 czerwca -> Liga Mikroświatowa
 • (dwa tygodnie przerwy)
 • 5 lipca – 6 września -> Liga Mikroświatowa
 • (dwa tygodnie przerwy)
 • 20 września – 28 października -> V-Mundial
 • (dwa tygodnie przerwy)
 • 15 listopada – 9 stycznia -> Liga Mikroświatowa
 • (dwa tygodnie przerwy)
 • 24 stycznia – 6 kwietnia -> Puchar Interkontynentalny
 • (dwa tygodnie przerwy)

Ustabilizuje to sytuację.. I wykluczymy te niekomfortowe sytuacje, gdy po zakończonym sezonie nie wiadomo, co dalej. Jednym słowem – będzie bardziej profesjonalnie. I zdecydowanie jaśniej, klarowniej, porządniej. Jak najbardziej pozytywna zmiana! ;)

Pozwoli nam to na wyłanianie Organizatorów V-Mundialu stosunkowo wcześniej. Jako, że w planie mamy kolejny wydarzenie tego formatu już we wrześniu…

Moi Drodzy! Zastanówcie się nad tym, czy chcecie, aby to Wasza mikronacja podjęła się tego zadania.

Zegar już tyka, czas zgłaszania kandydatur mija 24 kwietnia!

Oferty przyjmujemy tutaj.

 

# Drużyna miesiąca marca

 

Zaszczytny tytuł przypadł drużynie Republikanie Scholandia. Delegaci nie mieli wątpliwości, że nagroda powędruje do piłkarzy pod wodzą Gauteliera Kakulskiego.

Przypomnę tryumfy, jakie świętowali w ubiegłym miesiącu Republikanie Scholandia:

 •  27,377 punktów w rankingu drużyny miesiąca za marzec 2015
 • 4 wygrane mecze w lidze 4:0, 3:0, 3:1, 2:1
 • Lider sarmackiej Ekstraklasy
 • Wygrany pierwszy mecz finału Pucharu SLP na wyjeździe z Margońskimi Koniami 1:0
 • Wygrany dwumecz z półfinale Pucharu SLP (1:3, 3:1, 4:3 w karnych)
 • Wygrany dwumecz w ćwierćfinale Pucharu SLP z Piratami z Feru (0:0, 1:1, bramki zdobyte na wyjeździe)
 • 4 notki prasowe w X11 w marcu

„Plan na kwiecień mamy taki, by do końca miesiąca zamknąć walkę o mistrzostwo. Oznacza to konieczność osiągania wyników co najmniej takich samych, jak wicelider. Dzięki temu dwa ostatnie, najtrudniejsze mecze rozegramy juz bez presji.” – słowa trenera pozwalają przypuszczać, że w kwietniu drużyna ta kolejny raz może starać się o ten tytuł!

Czy walka będzie jeszcze bardziej zacięta? Zachęcamy pozostałe Federacje, które dotychczas nie brały udziału w owym Rankingu do aktywnego uczestnictwa i stworzenia mocnej konkurencji!

 

# Włączenie Bialeńskiego Związku Sportowego w struktury MUP

 

Jest już nas 18. Cieszy fakt, że MUP dalej przyciąga nowe obiekty.

Obserwujemy w Bialenii ostatnimi czasami trend na mikronacyjny football. Nowa twarz w MUP z pewnością wniesie coś świeżego. Już teraz zachęcam do lektury Skarbu Kibica Ligi Bialeńskiej.

Jak nowa drużyna poradzi sobie na boisku? Przekonamy się niedługo, gdyż…

 

# W niedzielę startuje Liga V-Światowa!

 

Złożona z dwóch dywizji: pierwszej, w której znalazły się drużyny o wyższym stopniu zaawansowania i druga, która ma na celu wyrównanie szans dla młodszych drużyn. Trzy najlepsze drużyny z tej dywizji awansują na poziom wyżej.

Rozgrywki toczyć się będą do 21 czerwca.

Przez cały czas Micronation Footbal na bieżąco będzie śledzić zmagania na boisku. V-mundial pokazał nam nowe oblicza wielu z trenerów. Jak traktują ten sezon? Wielu z nich przyznaje, że to pora na odpoczynek i wzmocnienie składów.

„Reprezentacja Królestwa Baridasu ma stosunkowo łatwy sezon przed sobą, bo znalazła się w w II lidze, zdecydowanie gorszej. Naszym celem jest zwycięstwo, aczkolwiek wszystko będzie zależało od formy Dreamlandczyków, którzy mają obecnie, zdaje się, najlepszy skład spośród wszystkich zespołów. Jeśli jednak chcemy sięgnąć po trofeum, nie możemy lekceważyć tych teoretycznie gorszych drużyn nigdy nie wiadomo, czy nam się noga nie powinie„ – mówi trener Baridasu.

Czy przyjdzie nam być świadkiem przełomów i zwrotów akcji na miarę zmagań obserwowanych miesiąc wcześniej? O tym przekonamy się podczas najbliższych dwóch miesięcy.

 

Zostańcie z nami!

3, 2, 1… start!

3, 2, 1… start!

Moi drodzy! Istnienie MUP jest wpisane w krajobraz mikroświata. Zaczęłam wczoraj rozpracowywać ten tekst i przyszło mi do głowy myśl… co ludzie sądzą o MUP? Zaraz też zrobiłam szybką ankietę wśród kilku osób. „Bałagan”, „syf” to najczęściej padające określenia.

Ale, ale… żeby była wisienka na torcie – dwukrotnie padła odpowiedź: „V-Mundial”.

Nie uciekniemy od złych rzeczy, po prostu je zmienimy. Wiele osób sądzi, że MUP jest tylko dla Delegatów i to ich psim obowiązkiem jest monotonne głosowanie w statutowych sprawach.

Ale z drugiej strony, czy dziwi nas negatywnie zabarwiona opinia o Unii? Odwołali prezydenta, znów się pokłócili… Koniec z tym!

Od dziś wypływać będą jedynie pozytywne rzeczy!

 

Federacje narodowe

Jest nas już 17, wszystko wskazuje na to, że będzie nas jeszcze więcej. Kilkanaście dni temu grono MUP powiększyło się o Parlandię. W chwili obecnej Rada Delegatów głosuje nad przyłączeniem do struktur Bialenii. Głosy Delegatów dają dużą szansę na pozytywne zakończenie tej sprawy. Co ciekawe, już drugiego dnia 65% Delegatów wzięło udział w głosowaniu! Moi drodzy, i to się chwali! ;-)

Mamy wciąż tyle mikronacji bez swojej drużyny narodowej. Pora to zmienić! Wymagania nie są duże, tak naprawdę każde dobrze prosperujące państwo może bezproblemowo je spełnić. Mianowicie trzeba posiadać dwie aktywne drużyny w jakiejkolwiek V-Światowej Lidze. I założyć związek piłkarski. Potem to już „z górki”!

 

Partnerstwo

Mikroświat sprzyja wytwarzaniu różnych inicjatyw, firm, „produkowaniem” różnorodnych towarów… Do tej pory Program Partnerski był traktowany „po macoszemu”. Jesteś autorem czegoś, co może nas zainteresować? Zgłoś się! Stworzymy „stoisko”, na którym będziesz mógł przedstawić swoje artykuły. Zauważ, że ułatwi Ci to niezłą i w dodatku darmową (!) reklamę! :-)

 

Kreatywne osoby poszukiwane!

Masz głowę pełną pomysłów? Na pewno nie przejdziemy obok nich obojętnie.

Masz choć chwilę wolnego czasu? Zapraszamy!

Poszukiwane są przede wszystkim osoby o dziennikarskim zapale, lubiące kontakt z innymi.

Pora wyjść ze swojej strefy komfortu, tylko wtedy można sięgnąć po więcej.

Bo działanie w MUP to nie obowiązek, lecz przywilej :-)