Wniosek o wykładnię Statutu

Dział poświęcony pracom Rady Rewizyjnej MUP
Siergiusz Asketil
Gwiazda Stadionu
Posty: 319
Rejestracja: 3 lut 2014, o 18:53
Federacja: BZPN

Wniosek o wykładnię Statutu

Postautor: Siergiusz Asketil » 23 maja 2016, o 08:09

Szanowna Rado Rewizyjna,

Na podstawie art. 7 ust. 4 lit. b Statutu Mikroświatowej Unii Piłkarskiej zwracam się z prośbą o wykładnię przepisów MUP poprzez odpowiedzenie na pytania:
  1. Czy istnieje możliwość łączenia funkcji delegata (głównego lub pomocniczego) z funkcją delegata innej federacji piłkarskiej?
  2. Czy istnieje możliwość łączenia funkcji delegata z funkcją selekcjonera innej federacji piłkarskiej?

UZASADNIENIE: Statut Mikroświatowej Unii Piłkarskiej, nad czym ubolewam, jest bardzo ogólnikowy. Ponadto, jako powstały w 2009 roku, niejednoznacznie opisuje sytuacje, z którymi stykamy się w teraźniejszości. Dotyczy to między innymi łączenia funkcji delegatów, poprzez działalność w strukturach dwóch różnych federacji piłkarskich. Z pewnością nie było to zamysłem zarówno twórców Statutu, jak i delegatów głosujących za jego przyjęciem, między innymi z uwagi na teoretyczną możliwość stworzenia większości w MUP przez jedną osobę. Wobec pojawienia się takiej sytuacji, zwracam się z prośbą o wykładnię przepisów MUP — zarówno tych normatywnych, jak i powszechnie stosownego przez nas prawa zwyczajowego.

(—) Siergiusz Asketil,
Baridajski Związek Piłki Nożnej

Awatar użytkownika
Lord Darth Kanzler
Trener Mistrzów
Posty: 951
Rejestracja: 1 wrz 2008, o 22:36
Federacja: Sarmacka Federacja Sportów Piłkarskich
Lokalizacja: Księstwo Sarmacji
Kontaktowanie:

Re: Wniosek o wykładnię Statutu

Postautor: Lord Darth Kanzler » 23 maja 2016, o 08:11

Dołączam się do tego wniosku w imieniu SFSP i Prezydentury MUP.
Dziękuję Wiceprezydentowi za podniesienie tej kwestii.

Gdy RR będzie prowadziła postępowanie, chciałbym się wypowiedzieć. Proszę wówczas o możliwość zabrania głosu.
Robert Janusz von Thorn

Główny Delegat Sarmackiej Federacji Sportów Piłkarskich
Selekcjoner Reprezentacji Księstwa Sarmacji

Awatar użytkownika
Michaelus
Gwiazda Stadionu
Posty: 413
Rejestracja: 24 cze 2014, o 22:39
Federacja: Ludowy Wandejski Związek Piłki Nożnej
Lokalizacja: Mandragorat Wandystanu

Re: Wniosek o wykładnię Statutu

Postautor: Michaelus » 23 maja 2016, o 14:24

Problem ważny i ciekawy, ale oczywiście poczekajmy do czasu wyłonienia się nowego składu Rady Rewizyjnej.
towarzysz Michał Michaelus
delegat Ludowego Wandejskiego Związku Piłki Nożnej
menadżer Synów Wandy
przewodniczący zarządu Sarmackiej Ligi Piłkarskiej

Awatar użytkownika
Michaelus
Gwiazda Stadionu
Posty: 413
Rejestracja: 24 cze 2014, o 22:39
Federacja: Ludowy Wandejski Związek Piłki Nożnej
Lokalizacja: Mandragorat Wandystanu

Re: Wniosek o wykładnię Statutu

Postautor: Michaelus » 30 maja 2016, o 23:23

Nowy skład Rady Rewizyjnej został wybrany wobec czego możemy zająć się wnioskiem zgłoszonym przez przedstawiciela Baridasu.

Zgłoszony temat jest na pewno interesujący, ważny i wydaje mi się, że jest to obszar w którym Rada Rewizyjna może się wykazać.

Do zgłoszonego problemu możemy z pewnością podejść na kilka sposobów. Z pewnością jednym z nich jest zasada, że jeśli coś nie jest wprost zabronione to należy domniemać, że jest to dozwolone. Z drugiej zaś strony są pewne normy prawne, czy moralność. W przypadku pełnienia funkcji w ramach MUP nie powinno dochodzić do konfliktów interesów. W przypadku trenerów sprawa jest jasna, bo sprawę tą regulują przepisy X11 i po wprowadzeniu licencji trenerskich nie ma możliwości by jedna osoba prowadziła dwie reprezentacje. Oczywiście nie jest to przedmiotem pytania, ale możemy spróbować przenieść analogicznie sytuację z trenerami na delegatów.

Po pierwsze rozgraniczyłbym jednak funkcję delegata głównego i pomocniczego (choć mając w pamięci, że obecnie praktycznie przesądzone jest już nadanie delegatom pomocniczym dodatkowych praw). Z punktu widzenia konfliktów interesów byłbym przeciwko możliwości pełnienia przez jedną osobę funkcji delegata głównego w kilku federacjach. Oznaczałoby to, że w głosowaniach jedna osoba miałaby de facto podwójną siłę głosu. W przypadku sytuacji delegat główny w jednej sytuacji delegat pomocniczy w innej nie byłbym tak stanowczy. Owszem wg potencjalnie nowej uchwały w takiej sytuacji jedna osoba mogłaby mieć podwójną siłę głosu, ale miałoby to miejsce jedynie w sytuacjach awaryjnych/jednostkowych.

W przypadku sytuacji delegat w federacji A selekcjoner w reprezentacji B nie widzę w ogóle jakiegokolwiek konfliktu interesów, bo i zadania wynikające z tych funkcji są kompletnie inne.

Jednakże cała moja próba interpretacji przepisów ma jedynie charakter zdroworozsądkowej analizy na potrzeby sytuacji bieżącej i dla rozwiania ewentualnych wątpliwości w przyszłości rekomendowałbym przyjęcie uchwały doprecyzowującej Statut MUP.

Oczywiście jestem jedynie 1/3 Rady i bez jednoznacznego poparcia pozostałych członków Rady Rewizyjnej należy traktować powyższą opinie jedynie jako moją prywatną.
towarzysz Michał Michaelus
delegat Ludowego Wandejskiego Związku Piłki Nożnej
menadżer Synów Wandy
przewodniczący zarządu Sarmackiej Ligi Piłkarskiej

Ludwik Tomovic
Gwiazda Stadionu
Posty: 277
Rejestracja: 15 sie 2014, o 15:33
Federacja: Nogometna Zveza Slavonije
Lokalizacja: Njitica

Re: Wniosek o wykładnię Statutu

Postautor: Ludwik Tomovic » 1 cze 2016, o 17:54

Zgadzam się z przedmówcą, w mojej ocenie wyczerpał on właściwie temat.

Moim zdaniem bez problemu można pełnić jednocześnie funkcję selekcjonera jednej federacji i delegata innej.
Nie ma tu żadnych wątpliwości, nie zachodzi tutaj żaden konflikt interesów, więc moim zdaniem nie może być mowy o zakazie łączenia powyższych funkcji.

Co do łączenia funkcji delegata jednej federacji z funkcją delegata innej, uważam że takie sytuacje są niedopuszczalne zarówno w wypadku delegata głównego jak i pomocniczego. Pozwoli to uniknąć sytuacji, które mogłyby prowadzić do nadużyć.

W związku z tym sugerowałbym również (tak jak mój Szanowny Przedmówca) dookreślenie Statutu MUP.
/-/
Ludwik Tomović

Ludwik Tomovic
Gwiazda Stadionu
Posty: 277
Rejestracja: 15 sie 2014, o 15:33
Federacja: Nogometna Zveza Slavonije
Lokalizacja: Njitica

Re: Wniosek o wykładnię Statutu

Postautor: Ludwik Tomovic » 3 cze 2016, o 10:56

Czy Pan Hans raczy się wypowiedzieć?
/-/
Ludwik Tomović

Ludwik Tomovic
Gwiazda Stadionu
Posty: 277
Rejestracja: 15 sie 2014, o 15:33
Federacja: Nogometna Zveza Slavonije
Lokalizacja: Njitica

Re: Wniosek o wykładnię Statutu

Postautor: Ludwik Tomovic » 9 cze 2016, o 15:52

Ponawiam pytanie, gdyż obecna sytuacja paraliżuje działanie RR.
/-/
Ludwik Tomović

Awatar użytkownika
Michaelus
Gwiazda Stadionu
Posty: 413
Rejestracja: 24 cze 2014, o 22:39
Federacja: Ludowy Wandejski Związek Piłki Nożnej
Lokalizacja: Mandragorat Wandystanu

Re: Wniosek o wykładnię Statutu

Postautor: Michaelus » 10 cze 2016, o 00:52

Wysłałem kilka dni temu PW na adres Rady Rewizyjnej. Jeśli nie doczekamy się odpowiedzi do powiedzmy niedzieli to ustalimy ostateczne stanowisko dwuosobowo.
towarzysz Michał Michaelus
delegat Ludowego Wandejskiego Związku Piłki Nożnej
menadżer Synów Wandy
przewodniczący zarządu Sarmackiej Ligi Piłkarskiej

Awatar użytkownika
Tomasz Dostojewski
Gwiazda Stadionu
Posty: 464
Rejestracja: 5 maja 2015, o 16:11
Federacja: Bialeński Związek Sportowy
Lokalizacja: Brodria

Re: Wniosek o wykładnię Statutu

Postautor: Tomasz Dostojewski » 11 cze 2016, o 06:53

Jeżeli mogę.
Ustęp 5 artykułu 7 Statutu Mikroświatowej Unii Piłkarskiej mówi jasno iż decyzję Rada Rewizyjna podejmuje jednogłośnie, nie inaczej. Nie możecie Szanowni postępować wbrew Statutu. Trzeba poczekać na trzeciego członka Rady.
/-/Thomas von Lisendorff-Dostojewski
p. o. Prezydent Mikroswiatowej Unii Piłkarskiej.
Prezes Bialeńskiego Związku Sportowego.
Selekcjoner Reprezentacji Bialenii.
Trener Legii Lisendorff oraz FK Olimpik Sarajevo

Kristian Arped
Podawacz piłek
Posty: 17
Rejestracja: 24 maja 2016, o 17:35
Federacja: BZPN

Re: Wniosek o wykładnię Statutu

Postautor: Kristian Arped » 11 cze 2016, o 11:42

Jeżeli również mogę.

Tomasz Dostojewski pisze:Ustęp 5 artykułu 7 Statutu Mikroświatowej Unii Piłkarskiej mówi jasno iż decyzję Rada Rewizyjna podejmuje jednogłośnie, nie inaczej. Nie możecie Szanowni postępować wbrew Statutu. Trzeba poczekać na trzeciego członka Rady.

Przy czym należy się zastanowić, czy absencja jednego członka Rady Rewizyjnej wpływa na ujętą w Statucie MUP-u jednogłośność. Nie jestem prawnikiem, ani domorosłym specjalistą, ale podejmowanie decyzji jednogłośnie oznacza, przynajmniej wg mnie, że żaden z członków nie może się jej sprzeciwić oraz nie uwzględnia ona nieobecności. Na chłopski rozum: wszyscy, którzy biorą udział w podejmowaniu decyzji, muszą się zgadzać. Ale tylko oni.

Gdyby intencją statutodawcy (okropny neologizm, wybaczcie) było uwzględnienie obecności, wówczas pojawiłyby się stosowne przepisy mówiące o kworum, a art. 7 ust. 5 brzmiałby mniej więcej tak: "Rada Rewizyjna podejmuje swoje decyzje jednogłośnie przy obecności wszystkich członków i są one ostateczne".

Takowych, natomiast, brak.


Wróć do „Rada Rewizyjna”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości