Przyszłość V-Mundialu

Przyszłość V-Mundialu

W dniu dzisiejszym na forum Mikroświatowej Unii Piłkarskiej swoje przemówienie do Delegatów przy MUP zaprezentował Prezes tej organizacji – Lord Darth Kanzler. Przemówienie dotyczyło sugestii i propozycji zmian w rozgrywkach V-Mundialu i można powiedzieć, że są to zmiany dość duże, przez niektórych na pewno zostaną odebrane jako rewolucyjne.

W ostatnim czasie wiele rozmów odbyłem z różnymi osobami względem organizacji V-Mundiali w naszym wirtualnym świecie. Wnioski jakie do mnie w tym czasie napłynęły zmierzają w zasadzie do jednego – chcecie grać. Myślałem nad tym i oto co wyszło z tego. Proszę to traktować jedynie jako luźną propozycję, przyczynek do dalszej dyskusji, z której urodzi się ostateczny kształt.

Jak udało nam się ustalić, duży wpływ na to, że Prezes zdecydował się wystąpić przed Delegatami ze swoją propozycją miał Delegat Austro-Węgier, a jednocześnie trener reprezentacji tego kraju Pan Łukasz Ziółkowski. Jak dodaje sam Prezes wpływ na jego krok miała także niska aktywność Delegatów z innych krajów wirtualnego świata. Prezes Kanzler swoje przemówienie rozpoczął od wyszczególnienia elementów, które wpłynęły na zaprezentowaną przez niego propozycję:

Po pierwsze – upływ czasu w wirtualnym świecie. Wielu z Was wie, że czas w wirtualnym świecie płynie znacznie szybciej niż w realnie. Przyjęło się mówić, iż jeden miesiąc realny to około roku wirtualnego, co daje nam 12 lat wirtualnych w jednym roku kalendarzowym. Moje wirtualne doświadczenia potwierdzają tę tezę, i uważam ją za pewnik. Od niej wychodzi reszta moich wniosków.

po drugie – jakie możliwości daje nam system X11, w którym funkcjonuje v-mundial? Możemy rozgrywać mecze w systemie ligowym – wówczas sezon przy większej ilości drużyn jest dość długi i mało atrakcyjny – emocje stygną, wiadomo… równolegle można rozgrywać system pucharowy – no ale jak to się ma do samego v-mundialu? Dodatkowo równolegle liga i puchar jeszcze bardziej wydłużają rozgrywki i de facto v-mundial staje się bardziej Ligą V-świata, niż V-mundialem w rozumieniu Pucharu Świata. Można też rozgrywać mecze w systemie określonym przez X11 jako CL (warunkiem jest konto VIP i 16 drużyn, jesteśmy bliscy spełnienia tego warunku) – to sprawia, że Puchar jest Pucharem, gdyż CL to rozgrywki stricte pucharowe – jak rozumiem, odbywa się to na zasadzie małych grup druzyn, awansu poszczególnych drużyn z najlepszym dorobkiem itd. To jest to do czego dążymy drugi ROK z rzędu.

Po trzecie – atrakcyjność rozgrywek. Co przyciąga fanów piłki? Atrakcyjność i to, że coś się dzieje. Co zabija atrakcyjność? Rozwlekłość, nuda, “znów to samo co tydzień temu”. Ja, jako Prezes MUP mówię NIE, takiemu czemuś. Uważam, że wspólnymi siłami jesteśmy w stanie sprawić, że V-Mundial stanie się bardzo atrakcyjną formą zabawy w wirtualnym świecie, tym bardziej, że łączy przecież zdecydowanie największą liczbę krajów spośród innych form aktywności! Dlatego atrakcyjność rozgrywek leży u podstaw mojego toku myślenia.

Jak więc widać wszystkie opierać się ma na dążeniu do zdynamizowania i uatrakcyjnienia rozgrywek tego Najwyższego Trofeum wirtualnej piłki nożnej. Ale przechodząc do konkretów – oto co Prezes zasugerował Delegatom:

1. Odejście od numerowania Mundiali latami, Mundial 2007, 2008, 2009… Zmieńmy praktykę na V-Mundial I, II, III, etc… to wykluczy obowiązek trzymania się realnego kalendarza, który nie ma najmniejszego wpływu na wirtualny świat. Dzięki temu unikniemy także zbyt długich przerw między sezonami, gdzie odbywają się co najwyżej nic nie znaczące mecze towarzyskie. W tym wypadku sugerowałbym przyjęcie jedynie zasady, że przerwa pomiędzy zakończeniem, a startem kolejnego Mundialu to 2-3 miesiące realne, czyli 2-3 lata wirtualne. Dlaczego nie 4? Ano dlatego, że w normalnym mundialu mamy eliminacje, które emocje dają znacznie wcześniej, a tu nie mamy.
2. Trwałe wprowadzenie systemu CL i zapewnienie emocji na poziomie medialnym – wiemy, że to jest do zrobienia. Atrakcyjność! Dynamika! Emocje! Szaleństwo na trybunach!
3. Likwidacja rozgrywek Pucharu w ramach ligi, które są bez sensu i nic absolutnie, poza kasą, nie dają.
4. Doprowadzenie do rozgrywek V-Mundialu III (dawniej 2009) jak najszybciej – jeszcze w tym roku realnym.

Propozycja Prezesa wydaje się być ciekawa, przemyślana i nakierowana na jeden cel. Z jakim odzewem od strony Delegatów się spotka? Okaże się już w najbliższych dniach. Prezes zapytany o to co zrobi, jeśli dyskusji nad jego propozycją nie będzie, czy też gdy większość Delegatów dyskusję taką zwyczajnie zignoruje, odpowiedział:

Uznam, że zaproponowane zmiany pasują wszystkim Delegatom i Państwo Członkowskim MUP. W tej sytuacji wydam na podstawie Statutu MUP stosowne zarządzenie, a rozgrywki ruszą tak szybko jak to będzie możliwe.

Redakcja Biuletynu ma nadzieję, że dyskusja będzie burzliwa, ale i owocna.

Comments are closed.